« Všetky články

Sídlisko nie je mesto

(Otvorený list starostovi Petržalky)

Vážený pán Bajan,

ako iste viete, sídlisko nie je mesto. Nemalo by sa tak tváriť, a ani by sa nemalo naň nasilu pretvárať.
Sídlisko je oproti mestu charakteristické tým, že je tu viac miesta na relax, domy nie sú na seba natlačené, ulice sú voľnejšie, a za tým všetkým, čo by nám tu mohlo chýbať, my cestujeme vyše 30 rokov do mesta.
Je tu viac voľného priestoru, lúk, stromov, prírody, to je naše plus. Mínus je dennodenné cestovanie autami či MHD, ale je to všetko vyvážené, my sme si to dobrovoľne vybrali, prijali sme to a neprekáža nám to.

Ale prekáža nám, že vy chcete s tímom svojich spolupracovníkov sídlisko nasilu meniť a formovať na mesto. Stále sa vám zdá, že je tu málo bytov, prekáža vám každý kúsok zelene, a to, že my sme roky spokojní. Alebo chcete len dať príležitosť svojim známym architektom a projektantom, ktorí sa vôbec nikdy po Petržalke neprešli, nežijú tu, ale využívajú výhodu hotových inžinierských sietí a určite „všade vidia „, že máme nedostatok vybavenosti, ako to vy nazývate.

Pritom máme veľa prázdnych obchodov na všetkých terasách, ktoré postupne zanikali a ostali tam zívať prázdne priestory. V prvom rade treba využiť tie na to, čo nám tu chýba: papierníctvo, možnosť zakúpiť lístky na MHD (dnes máme až 1 predajňu!).
Nasilu tlačíte dom na dom ako v meste, svedčí o tom, napríklad, nepodarený projekt Domino s absolútne nedoriešenou možnosťou parkovania.
Nezabúdajte, že tam má ísť ešte aj električka či metro, takže asi budú parkovať na streche. Hlavná vec, že niekto si pomastí vrecká, čo tam po parkovaní a zničenom bývaní pre stovku a viac bytov. Projekt parkovísk, ako ho nanovo navrhujete, je len nepodarené „látanie“.

My vaše architektonické aktivity vnímame ako znížený komfort bývania, ako nevhodný zásah do životného prostredia. Do Petržalky sa nehodí. Nám to tu stačí v takom stave, v akom bolo sídlisko pôvodne navrhnuté a odovzdané. Vzdajte sa ďalšieho vylepšovania a zahusťovania. Venujte sa tomu, že nemáme ako chodcovia chodníky, čo dokazuje, napríklad, úžasná dostavba na Rusovskej. Ak chcete íst peši okolo tohto presláveného domu, musíte ísť do kopčeka na parkovisko a ním prejsť ako po chodníku. Na druhej strane ulice tiež nie je chodník, zabudli si to už len oplotiť.

Projekt na Vyšehradskej (2 paneláky) mal slúžiť pôvodne alebo to bol len zastierací plán, seniorom, ale kdeže. A domáci starousadlíci dostávajú na autá papuče pre nedostatok miesta na parkovanie.

Beriete nám a neustále zmenšujete priestor na relax pri jazere, kde už je jedna celá strana v rukách súkromníkov. Je to predsa prírodné bohatstvo, ktoré má slúžiť všetkým, nie iba jednotlivcom. Postaviť nemocnicu 10 metrov od hladiny jazera, to bol nápad diletanta. Vykynožila sa pri tom spústa stromov, je tam páľava a púšť, nie je tam už žiaden chládok a tieň. Hlavná vec, že sa títo „majitelia“, ktorí dostali pozemky temer zadarmo, presúšajú v “Smotánke”. Tam znova nie je vytvorený priestor na parkovanie, aj tam pôjde rýchlodráha, (alebo kvôli jednému protežantovi možno aj nepôjde).

Všimnite si, prosím, ako sa správajú k jazeru Kuchajda. Je oplotené a široko ďaleko nie je žiaden dom, ani opaľovanie na ploche, ktorú denne výdatne pohnojí kôň, to je vzťah k prírode. Naopak, Petržalka sa opäť zahusťuje domami pri jazere a nemocnoci Antolská.  Ako je tam doriešené parkovanie? Vás to zaujímať už nebude, možno postúpite vyššie.

Byty v novopostavenej budove Budatínska 24 zívajú prázdnotou, ako aj medzi Technopolom a Ternom, ďalšie nevyužité nové priestory sú pri Petržalskej stanici.

Viete, koľkí turisti minú zle vyznačenú či zvukovo neošetrenú zastávku pri vlakovej stanici a prevezú sa nie jednu zastávku, ale, pre istotu, až na konečnú, odkiaľ ich nie šoféri, ale Petržalčania usmerňujú naspäť?

Prečo sa v meste vo Viedni dá jazdiť po chodníkoch bicyklom a po Petržalke neprejdete bicyklom ani okolo jedného bloku domov, bez toho, aby ste nemuseli zostúpiť? Sedeli ste na bicykli? Prešli ste po sídlisku, ktoré je na rovine, bicyklom?

Choďte stavať inde a keď máte také nutkanie, dajte šancu tým, čo nám to nebudú kaziť, ale udržiavať. Postavte sídlisko na zelenej lúke, ale od začiatku so všetkým čo tam má byť, a potom staviteľov vyžeňte, ako v Paríži.

Najgeniálnejší nápad nápadov je urobiť útulok pre bezdomovcov rovno pod oknami paneláka, kde sa rodičia pozerajú z okna na svoje hrajúce sa deti, či sa s nimi prechádzajú alebo tadiaľ chodia deti samé do školy. Postavte si útulok pre bezdomovcov pri svojom rodinnom dome, a potom príďte s takým úžasným nápadom k nám na sídlisko, ak sa vám osvedčí.

I keď všetci nevieme, čo stavajú pri Luduse, určite je to len možnosť dať príležitosť nejakému, ako inak, šikovnému projektantovi, aby sa realizoval. Ako je tam doriešené parkovanie? Na zbytku zelenej plochy?  A to nevieme ešte o desiatkach návrhov, ktoré máte v šuflíku, a ktoré nám postupne implantujete.

Ak mate na úrade nejaký projektový tím, môžete ich všetkých prepustiť a dajte šancu nezamestnaným výtvarníkom a ďalším odborníkom, ktorí by dohliadli na farebnosť zatepľovaných domov, lebo sa to vymklo z rúk. Uspokojujeme sa s diletantskými návrhmi zástupcov vlastníkov a iných neodborníkov, ktorí držali v rukách farbičky možno naposledy na základke. To nie je vecou tých, ktorí si za to zaplatili, to je verejná záležitosť, ktorá by mala byť vysokoodborne ošetrená.

Keby sme mali taký pohľad, že je to len vecou vlastníkov, zachvíľu narastú na panelákoch vežičky a barokové kudrlinky.

Keďže vám taká dôležitá vec, ako sú chodníky, neleží na srdci, my sme si vyšľapali „svoje“, a aj preto máme naše nepodarene vyfarbené sídlisko (nie mesto) radi, kvôli vôni lúk a nami vyšľapaným chodníkom. Je nám takto dobre. Poďte sa s nami prejsť…

akademická sochárka Ľubica Šandorová
obyvateľka Petržalky a užívateľka Odkazprestarostu.sk

(článok nereprezentuje názory tímu Odkazprestarostu.sk)

4 komentáre


Pridať komentár

Comments RSS and TrackBack Identifier URI ?

eMDi

Vrely suhlas. inak pri luduse stavaju plavaren.

3 októbra, 2014 8:37 am

eva

V mnohom s pani súhlasím, ale musím aj pochváliť a napísať niečo pozitívne na adresu starostu….ako sa Miestny úrad Petržalka stará o zeleň. Toto je naozaj príkladné!!! po celý rok

7 októbra, 2014 1:01 pm

Anna

Ďakujem vám pani Šandorová a obrovský súhlas. Dnes som dávala na stránku Odkaz pre starostu práve okolie bývalého LUDUSu – aj s foto. Začínajú tam zasahovať do trávnatej plochy parku, predpokladám, že tam budú „strčené“ pakrovacie miesta pre Bowlingovú halu a zabratá je aj značná časť chodníka – predpokladám že pre letné posedenie POD OKNAMI!!!! a k plavárni sa radšej nevyjadrujem (určite si viete predstaviť to naše „nadšenie“ mať priamo pod okmami plaváreň a bowling) ale napísala ste to trefne a výstižne. Ešte raz veľmi dakujem!!!!

13 novembra, 2014 3:10 pm

vlcatko

Reakcia na p. Evu:
Ako sa miestny úrad v Petržalke stará o zeleň? Jediná pravidelná údržba je kosenie trávnikov (s hlukom a smradom). Ešte som videla necitlivé masové opílenie stromov, a tiež opílenie tují pri činžiaku potom, ako v nich našli mŕtveho bezdomovca. Ostatnú zeleň majú predstavitelia (okrem niektorých poslancov, ktorí sa naozaj usilujú o záchranu nenahraditeľných kúskov prírody) na saláme, zelených plôch ubúda, o kvety, stromy a kríky sa starajú ochotní obyvatelia činžiakov alebo nikto.
Vďaka zeleni a vodnej ploche je napríklad v lete v Petržalke o niekoľko stupňov chladnejšie ako v meste alebo v Ružinove – otázkou je dokedy. :(

18 novembra, 2014 2:39 pm

Pridať komentár